Termszetesen ez sem csodaszer, br a tapasz s a lttyi sszettele gy kerlt meghatrozsra, hogy mr akkor is hozzon eredmnyt, ha az ember egyltaln nem vltoztat az letmdjn, azonban mgis vgig kne gondolni nhny dolgot. Tulajdonkppen az a rendszer filozfija, hogy ha valaki ltja a kezdeti eredmnyeket sokkal motivltabb lesz a vltoztatsra mintha egybl nagy vltoztatsokkal kne kezdenie. ppen ezrt a NexEurope kidolgozott egy 16 pontos tancs halmazt azzal kapcsolatban, hogy jvben mit kne megtenni, mit nem szabadna tenni, hogyan kne eezeket bevezetni s mi lenne az optimlis letvitel.
Fogyasszon sok gymlcst s zldsget! A zldsggel soha nem jr rosszul. A zldsgek legyenek tpllkozsa alappillrei. Gymlcst is tancsos fogyasztani, de csak mdjval, mivel nmely gymlcsnek magas a cukor- s kalriatartalma.
Fogyasszon tbb fehrjt! A fehrje alapvet pteleme a mi szempontunkbl mindennl fontosabb a szlks izomszvetnek - ezzel az izomszvettel getjk el a kalrikat. Rszestse ezrt elnyben a halat, baromfihst, sovny hsokat, alacsony zsrtartalm tejtermkeket, babflket s a szjaksztmnyeket, pldul a tofut. Fehrjetartalm trend-kiegsztket is vsrolhat.
Fogyasszon rostban gazdag teleket! A rost ltfontossg - gyorsabban laktat, huzamosabb ideig biztost teltettsgrzst, valamint j hatsa van az ltalnos kzrzetre. Fogyasszon borst, babot, hntolatlan gabona magvakat, mzlit, hajban slt burgonyt, dit, magvakat, hajdinalisztet, durumlisztet, teljes kirls lisztbl kszlt kenyeret s pkrut, gymlcst s zldsget.
Fogyasszon tbb svnyi anyagot! Kerlje a flksz teleket, mert - tbbek kztt - ezek mindegyike rengeteg st tartalmaz. Inkbb fogyasszon sovny tejtermkeket, aprhalat vagy halkonzervet, tofut, nyers zldsget, dit, magvakat, babcsrt, hntolatlan gabont s narancslt! Az svnyi elemek arra sztnzhetnek, hogy mozogjunk, s gy segtenek a fogysban.
Egyen halat s "jtkony" zsrokat! Kutatsok igazoltk, hogy a teltetlen omega-3 zsrsavak kedvez hatssal vannak fizikai ernltnkre. Teltetlen omega-3 zsrsavakat tartalmaznak bizonyos halfajtk, az olajok s a di. Fogyasszon ezrt kisebb adagokban lazacot, heringet, makrlt, szardnit s ms olajos halakat, szjababot, dit, babcsrt, bizonyos magvakat s a bellk sajtolt olajt, pldul lenmagot, dit, repcemagot s tkmagot.
Egyen kevesebb krtkony sznhidrtot! Manapsg a fehr cukrot s a fehr lisztet krtkony sznhidrtknt emlegetik, s ellenttesek lehetnek a megfelel tpllkozssal. A helyesen sszelltott trend nem tartalmazhat tl sok dessget, fehr lisztbl kszlt kalcsot, aprstemnyt vagy ms pkrut, cukrozott gymlcslevet, dtitalt vagy rgcslnivalt. Ezek helyett egyen zldsget, gymlcst, babflket, fehrjt s teljes kirls gabont.
vakodjon a "rossz" zsroktl! Kutatsok bizonytjk, hogy a "rossz" zsrokban s az talaktott zsrokban sok a kalria, s "egszsgtelen (teltett) zsrsavakat" tartalmaznak. Nincs szksg azonban a teltett zsrsavakat tartalmaz telek teljes szmzsre (pl. hsok s az olyan llati eredet termkek, mint a vaj, a nem cskkentett zsrtartalm tejtermkek s a tojs). Ezekbl az telekbl azonban csak keveset fogyasszon, ha kiegyenslyozott tpllkozsra vgyik. Dntsn a sovny hs s a sovny tejtermkek mellett. Sok elre gyrtott ksztel tartalmaz hidrognezett zsrt (talaktott zsr), ezeket kerlni kell. Lehetsg szerint fogyaszts eltt olvassa el a csomag tartalmt s az elre gyrtott teleket sszessgben kerlje! A "rossz" zsrt kisebb mennyisg "j" zsrral ajnlott helyettesteni, pldul olva- s repceolajjal.
Cskkentse az alkoholfogyasztst! Bizonyra olvasott mr arrl, hogy a szeszesitalok rengeteg kalrit tartalmaznak, de nem szntetik meg az hsgrzetet. Ezrt fel kell hagynia a szeszesitalok fogyasztsval, vagy igen mrskelt szintre kell cskkentenie azt. A jelenlegi tanulmnyok legfeljebb napi egyetlen pohr vrsbort ajnlanak a kiegyenslyozott tpllkozshoz.
Fokozatosan cskkentse az adagokat! A megfelel slykontroll elrse rdekben fokozatosan s kis lpsekben cskkentse az tel- s kalria-bevitelt. Kutatsok igazoltk, hogy a hirtelen megkezdett szigor dita kvetkeztben a test a kalrikat nem elgeti, hanem ppen elraktrozza. Ez viszont lelasstja a fogyst.
Kis adagokat egyen, ne lakomzzon! Napi hrom f tkezs helyett prbljon meg a nap sorn tbbszr s egyszerre kisebb adagokat enni. A kutatsok azt mutatjk, hogy a nagy, sokkalris tkezseket a test inkbb zsr formjban raktrozza el, mintsem hogy elgesse ket, s energit nyerjen bellk. F tkezsek helyett naponta hatszor kisebb mennyisg, tpll falatokat fogyasszon.
Inkbb korbban egyen, mint ksbb! Mindenki tudja, hogy a laktat reggeli rendkvl fontos. Ha a reggeli kimarad, nehezebb az hsgrzetnket s az tvgyunkat a nap htralv rszben fken tartani. Fogja vissza az esti s jszakai nassolst, mert ezeket a kalrikat a test tbbnyire zsrknt raktrozza el.
Testmozgs Mozognunk kell, ha a zsrgets rdekben nvelni szeretnnk az izomszveteket. Ha hetente legalbb kt-hrom rt gyalogol lendletes tempban, hamarosan risi klnbsget vehet szre.
Eddzen kemnyebben s tbbszr! A mg jobb eredmnyek rdekben nvelje az edzsek gyakorisgt s intenzitst! Eddzen tbbet s kemnyebben! Slyzzzon - ettl n az izomzata s az izomzat pedig zsrt get. Futs eltt ne egyen sznhidrtot, mert akkor a mozgssal kevesebb zsrt fog elgetni.
Kerlje a feszltsget! A stressz jelentsen rontja az ltalnos j kzrzetet s a megjelenst. Mi a stressz lekzdsnek legjobb mdja? Sportolni kell! Emellett vegyen meleg frdt, meditljon, vgezzen mly lgz-gyakorlatokat, nyjtson, jtsszon trsasjtkokat, vegyen masszzst, imdkozzon s relaxljon. No s persze ne felejtsen el sokat nevetni!
Minden nap menjen ki a friss levegre s aludjon a lehet legtbbet! Kutatsok igazoltk, hogy a D-vitamin, amely testnkben a napfny hatsra kpzdik, a kalciummal egytt feltlt bennnket energival, s segti a fogyst. Naponta legalbb 20 percre menjen ki a szabad levegre s gyeljen r, hogy eleget aludjon! Ha gyengnek rzi magt, estnknt trendjt kiegsztheti 150mg magnziummal.
ljen energikus letet! Szmos dolgot magban foglal az aktv s energikus letmd - vagyis az olyan letvitel, amely sszhangban ll az egszsgvel s fittsgvel kapcsolatosan kitztt cljaival. A nap sorn igyon rengeteg vizet s amennyire teheti, hagyjon fel az l letmddal (tvnzs, szmtgpezs) - inkbb fogja magt, s jrjon egyet a friss levegn minden nap, hetente nhnyszor akr biciklire is pattanhat.