Egy brit sajthr szerint a terpis irnyelvekben legjobbnak tartott gygyszeres kezels mell naponta kaptak a vrs szn OTC-ksztmnybl is a betegek. A prevencis szer generikumokat is bven felvonultat vltozataival tele vannak a pinck. Vajon nem volna gazdasgosabb a gygyszerek helyett a mrtkletes alkoholfogyasztst tmogatni? A vilg legidsebb embere 1995- ben egy dl-francia hlgy, Jeanne Calment volt, akitl 120. szletsnapjn megkrdeztk, minek ksznheti ezt a szp kort. „Olvaolajjal fztem, az telhez mindig ittam egy pohr vrsbort s leszoktam a dohnyzsrl” – hangzott a vlasz. Rgi vita, hogy csak a vrsbor bszklkedhet szvvd hatssal, vagy a fehret kedvelknek is jobbak az eslyeik az absztinenseknl. Egyesek szerint maga a kis mennyisg szesz az, ami jt tesz az ereinknek, msok amellett kardoskodnak, hogy ppen a srzs az igazn kedvez. A serfzdknek mindenkppen, m a „mi az egszsgesebb: a bor vagy a sr?” krds aligha dnthet el. Egy nemrg megjelent elemzs f krdse: vajon sszehasonlthat- e a borivk s a srkedvelk egszsgi llapota?
A dn kutatk nem hasznltak bonyolult laboratriumi eljrsokat, genetikai teszteket, MR-t vagy CT-t – mindssze a pnztrgpre hagyatkoztak. Mintegy 3,5 milli blokkot gyjtttek ssze lelmiszer-ruhzakban, s megnztk, ki mit vsrolt. Akik bort vettek, a palack mell olvt, sok gymlcst s zldsget, baromfihst, zsrszegny tejet s sajtot tettek a bevsrlkocsiba. Akik egy-kt karton srt toltak a pnztrhoz, a borivkhoz kpest szignifiknsan tbbszr vsroltak ksztelt, cukrot, felvgottat, sertshst, vajat vagy margarint, kolbszflt s ss rgnivalt. Ez ktfle embertpusra utal; ms letvitel s trend jellemzi a rendszeres borivkat, mint azokat, akik inkbb srzni szeretnek. Ha a vrsbor hvei ltszlag egszsgesebbek, ha tlagletkoruk magasabb, az nemcsak a bornak, hanem az ltalban is egszsgesebb telnek-letnek ksznhet.
Manapsg a terpis beavatkozsok esetn minden biztost azt szmolja, hogy a kezels mennyire kltsghatkony. Egy egszsggazdasgossgi tanulmnyban ausztrl kollgk kikalkulltk, mennyibe kerl egy letv megnyerse, ha a „beavatkozs” napi egy-kt pohr bor, vagy annak megfelel alkoholtartalm sr. Az eredmnyt sszehasonltottk egy ppen akkor befejezett, angol vizsglat eredmnyeivel, amelyben egy hatkony sztatin alkalmazsnak gazdasgossgt trgyaltk.
Az adatok nagy szrsa ellenre is egyrtelmen kiderlt, hogy lnyegesen kltsghatkonyabban nyerhet egy-egy letv, ha megfelel terpis dzisban bort vagy srt iszik valaki, mint gy, ha havonta flrjk neki a sztatint, melyet aztn annak rendje s mdja szerint be is szed. A nem kvnt hatsok mindkt terpis megkzelts esetn dzisfggek. m a trsadalombiztosts szakemberei elgondolkozhatnak azon, nem volna-e clszerbb, gazdasgosabb a mrtkletes alkoholfogyasztst tmogatni, mint klnbz gygyszerksztmnyek receptjeirl kshegyre men harcot folytatni a gygyszeripar kpviselivel. Az mr csak hab a sr tetejn, hogy a szesz nem is patikaszer, ezrt recept nlkl, szabadon kaphat; igazi OTC ksztmny s a mrks borok mellett bsgesen tallhatk generikus vltozatok is.
Elssorban a borban lv flavonoidoknak, antioxidnsoknak tulajdontjk azt a sok kedvez lettani hatst, aminek eredmnyeknt az alkohol valsgos panacea: az emberisg trtnetben szinte minden betegsg s krfolyamat kezelsre javasoltk, hasznltk a szeszes italokat. Ma fleg a szvs rrendszeri betegsgek elsdleges- s msodlagos megelzse jelenti a legfbb indikcit.
Nhny ve a brit sajt adta hrl, hogy a londoni Great Western Hospital szvbetegei a terpis irnyelvekben legjobbnak tartott gygyszeres kezels mell napi kt deci vrsbort is kapnak a jl ismert epidemiolgiai evidencik alapjn.
A hrhez az is hozztartozik, hogy a pciensek poharba a legolcsbb bort ntttk, mert a forvos szerint abban tbb az antioxidns, mint az vekig hordban rlelt, drga nedkben. A legjabb tudomnyos szakirodalom szerint ebben van is nmi igazsg, mert a flavonoidok a borban fokozatosan bomlanak. Ami pedig a terpia kltsgeit illeti: a kiegszt kezelst nem az angol trsadalombiztosts, hanem a krhz civil alaptvnya fizette.
A jelenlegi hatanyagslger a resveratrol. A nvnyvilgban sokfel megtallhat anyagbl sokat tartalmaz a piros szl hja, ezrt a vrsborok resveratrol-tartalma arnylag jelents. Eddig is daganatellenes, vrusellenes, gyulladscskkent s az letet meghoszszabbt csodaszer hrben llt s lelmiszer-kiegsztknt volt forgalomban, de novemberben egy ksrletes vizsglat minden eddiginl izgalmasabb rvet szolgltatott a resveratrol rendszeres szedshez. Dr. Sinclair s munkatrsainak dolgozatt a Nature kzlte. A cikket huszonht szerz jegyzi, akik tz intzetben dolgoznak. Ez a tudomny terletn mkd szakember szmra azonnal vilgoss teszi, hogy a munkacsoport tagjai az eredmnyeket Nobel-dj-szagnak s/vagy dollrmillik bevtelvel kecsegtet zleti sikernek rzik.
A kutatk egyves hm egereket vizsgltak, mert ez felel meg a kzpkor frfiak korosztlynak, amelyik a legveszlyeztetettebb az iszkmis szvbetegsg szempontjbl. Az egyik csoport norml egrtpon lt, egy msik csoport tagjait igen zsrds tppal etettk, a harmadik csoportban lv egerek ugyancsak a zsros tpot fogyasztottk, de mell igen nagy adagban resveratrolt is kaptak.
A zsros tpot ev egerek mja hatalmasan megduzzadt, meghztak, hamar cukorbetegek lettek s korai hall vrt rjuk. Ezzel szemben a resveratrollal kezelt, tltpllt llatok elhztak ugyan, de nem lett hepatomeglijuk vagy cukorbetegsgk, motoros funkciik is megmaradtak, ltek s cincogtak egrletk legvgs hatrig, de legalbb ugyanannyi ideig, mint a kontrollok.
A vizsglattal kapcsolatos sajttjkoztatn a munkacsoport tagjai bevallottk, hogy az eredmnyek rtkelse ta kzlk is tbben szedik a resveratrolt, de azrt mindenkit va intettek attl, hogy a ksrletben alkalmazott dzist prblja alkalmazni – az egereknek adott adagot a testtmeg alapjn alapjn tszmtva egy felnttnek naponta 750-1500 palack bort kellene meginnia. Ezzel az adaggal mg nincsenek humn toxikolgiai tapasztalatok.
Az eddigi informcik szerint a szksges prevencis dzist akr a legjobb vrsbor ivsval sem lehet szervezetnkbe bejuttatni. Pedig bor akad bven. A nemzetkzi statisztikk tansga szerint a termels mr hossz ideje meghaladja a globlis borivsi kapacitst. A bortermel orszgok laki valsgos fldalatti bortengeren lnek.
A borkedvelk szma vges – k buzdts nlkl is megisszk a magukt –, de egszsgcentrikus korunkban a borfogyaszts mg mrtkletes konzumls mellett is jelentsen nvekedne, ha megbzhatan grhetn a hossz, egszsges letet, a mjzsugor kockzata nlkl. Nem kell mosolyogni, ha arrl olvasunk, hogy alkoholmentes borokat hoznak forgalomba s borkapszulkat gyrtanak. A hazai termelknek rdemes volna a magyar tudomny s gygyszeripar kpviselivel gyorsan szvetkezni, hogy ezt a folyamatot ne csak tvoli vagy ksei nzknt, tvolrl kvessk, hanem a menet lre lljanak. A bor kedvez hatsnak mr sok tnyezjt ismerjk: j laboratriumokban meghatrozhat sok flavonoid koncentrcija, gy a resveratrolszint is.
Meggyzdsem, hogy rvidesen nagy nemzetkzi sikere lesz annak a borospalacknak, amelyiknek a cmkjn kevesebb ltvnyos girland lthat, de rajta van a flavonoidtartalom, ahhoz hasonlan, ahogyan mindentt ktelez a hatanyag mennyisgnek fltntetse a gygyszerek dobozn.
Madame Calment csodlatos letkort azzal magyarzta, hogy a legjobb „evidence-based” letmdot lte s a leghatkonyabb preventv kezelst kapta: olvaolajjal fztt s az telhez mindig ivott egy-egy pohr vrsbort. s persze leszokott a dohnyzsrl. Hogy mikor? Mr 117 ves korbanimages/